Rakkaudesta kristityt tunnetaan

blogi_esaanna
Kahvilassa puhutaan rakkaudesta.

Hälyisen helsinkiläiskahvilan keskellä keskusteltiin jostakin uusinta netti-ilmiötä tärkeämmästä, kun yhdeksäsluokkalaiset Esa ja Anna olivat aloittamassa toista TET-päiväänsä. Kysyimme Esalta ja Annalta, mikä meidän leireillä on ollut parasta. Yhteishenki ja rakkaudellinen ilmapiiri nousivat pian puheenaiheeksi.

– Sitä rakkautta voisi olla vielä ainakin tuhat kertaa enemmänkin, Esa sanoo.

Molemmat nuoret ovat kokeneet leirin ilmapiirin aidosti välittäväksi ja toisia huomioivaksi. Kun ollaan yhteisesti sitä mieltä, että jokainen on tärkeä ja osa leiriperhettä, se alkaa näkyä – kaikki huomioivat kaikkia.

– Kukaan ei ole kenenkään yläpuolella, ohjaajatkin huomioivat meitä leiriläisiä yksilöinä ja se tuntuu hyvältä, sanoo Anna.

Jeesus sanoo meille, että meidän tulisi rakastaa toisiamme. Juuri siitä meidät tunnetaan hänen opetuslapsikseen (Joh. 13:34–35). Olen puhunut paljon ihmisten kanssa ja erityisesti nuorten kanssa siitä, kuinka joistakin ihmisistä vain näkee heidän kuuluvan Jeesukselle; se huokuu heistä. Ajattelen, että syy on nimenomaan rakkaus. Kun saamme kokea Jumalan rakkautta elämässämme, se synnyttää sisällemme jotakin, minkä täytyy päästä ulos. Rakkaudesta tulee ketjureaktio.

Vaikka toisten rakastaminen ei aina ole pelkästään helppoa, minusta on ollut mahtavaa huomata kuinka pienetkin rakkauden osoitukset, jotka eivät edes vaadi minulta kovinkaan paljoa, voivat olla toiselle hyvin suuria.

– Jos huomaa leirillä, että joku on yksin, niin voi vaikka sanoo sille, että tuu tähän mun viereen istumaan, Esa ehdottaa.

– Tai vaikka laittaa käden toisen olkapäälle ja sanoo, että sä oot hyvä tyyppi.

Haluan haastaa sinua kohtaamaan tänään edes yhtä ihmistä arjessasi. Hän voi olla joku töistä, koulusta, kotoa tai vaikkapa tuntematon ihminen bussissa. Voit esimerkiksi sanoa toiselle, että ”hoiditpa sä ton homman tosi hyvin”, tai vaikka jättää positiivisella viestillä varustetun lapun bussin penkille seuraavan matkustajan löydettäväksi.

Ole osa rakkauden ketjureaktiota!

Julianna Rantanen

tervetuloa mukaan opkon toimintaan

Järjestämme opiskelijailtoja ja nuorteniltoja eri puolilla Suomea. Tervetuloa mukaan!

Lisää
luettavaa

Suomen Ev.lut. Opiskelija- ja Koululaislähetyksen tiedotus- ja raamatunopetuslehti

Arkki

Raamatullisuus 2.0

Kirkossa ja herätysliikkeissä kilpaillaan urheilulajissa nimeltä raamatullisuus. Kuka vetää pisimmän korren? Kysymys ei ole yksinkertainen, sillä Raamatun tulkinnassa on aina monia näkökulmia. En ole elämäni aikana tavannut kahta kristittyä, jotka

Lue lisää »
Aiempia:
Teema
Kuvan päähenkilö Mika Isosalo seisoo syksyisessä maisemassa katsoen kameraan
Usko, kutsumus ja rakastettu

Mika Isosalo, 23, asuu Helsingissä ja opiskelee ensimmäistä vuotta Diakonia-ammattikorkeakoulussa kirkon nuorisotyötä. Hänen matkansa kohti nykyistä elämäänsä ei ole ollut suoraviivainen, vaan siihen on mahtunut paljon etsintää ja kysymyksiä.

Opetukset

Herätys apostolien malliin

On kiehtovaa ja yllätyksellistä tutustua siihen millainen Jeesus oli. Tarkoitan hänen katsettaan, luonnettaan ja sen sellaista. Ne kertovat meille, millainen Jumala on. Uuden testamentin kertomukset Jeesuksen kohtaamisista ihmisten kanssa tutustuttavat meidät Jeesuksen persoonallisuuteen. ”Joka on nähnyt minut, on nähnyt Isän” (Joh.14:9).

Apologianurkka

Tulkintaa kolmessa koossa

Raamatun lukija kohtaa monenlaisia haasteita. Miten kirjaa ensinnäkin tulisi tulkita ja ymmärtää oikein? Toiseksi joitakin katkelmia korostetaan ja toisia ohitetaan niiden kustannuksella. Miksi? Kolmas pulma liittyy väitteeseen Raamatun arvovallasta. Onko

Kolumnit

Petra Uusimaan kuva.

Perheyhteys toi minut lähemmäksi Jumalaa

Olen aina kokenut kroonista yksinäisyyttä ja ulkopuolisuuden tunnetta, ja muistan itkeneeni yksinäisyyttäni vielä uskoontulonikin jälkeen monina iltoina rukoillessa. En koskaan uskonut, että Jumala voisi ratkaista yksinäisyyttäni.