Enä-Seppä siirtyy maalämpöön – Osallistu keräykseen

Energiaremontti on kallis, mutta kannattava monesta syystä. Kokonaiskustannusarvio on noin 170 000 €, ja tällä kampanjalla tavoitellaan 44 000 € tuottoa. Lue, miten voit osallistua keräykseen!

Lyhyesti

  • Siirrymme OPKOn leiri- ja kurssikeskus Enä-Sepän kolmessa suurimmassa rakennuksessa maalämpöön.
  • Hanke on taloudellisesti harkittu ja ympäristöteko. Siirrymme pois polttoöljyn ja suorasta sähkön kulutuksesta lämmön lähteenä.
  • Energiajärjestelmän uudistaminen on tarkoitus aloittaa helmikuussa ja saattaa loppuun vuoden 2022 aikana.

Ja lämpöä riittää!

Kun Enä-Sepän emäntä Etta-fammu Ståhlstöm muinoin mankeloi pyykkiä, hän rukoili Enäjärven rannalla sijaitsevan kauniin kotitilansa puolesta. Hän toivoi, että paikka saisi joskus olla Jumalan käytössä kristillisessä työssä. Tokkopa hän tiesi, miten Jumala hänen rukouksiinsa vastaisi.

Nykyään Enä-Seppä on OPKOn omistama vireä kurssi- ja leirikeskus, jossa vuosittain tuhannet nuoret ja aikuiset saavat rakentua uskossaan. Etta-fammun mankelihuone toimii kappelina, jossa rippikoululaiset pitävät iltahartauksia, nuoret rukousetkoja ja OPKO siunaa uudet työntekijät koululais- ja opiskelijatyöhön eri puolille Suomea. Sileittein lakanoiden sijaan kappelissa syntyy nyt uusia unelmia. Enä-Seppää kehutaan keitaaksi, jossa on rauhaa, herkullista ruokaa ja makoisat löylyt. Ihminen saa siellä olla kuin Jumalan kämmenellä.

OPKOlle Enä-Sepän omistaminen ja siitä huolehtiminen ovat sydämen asioita. Enä-Sepällä on uskollinen ystäväjoukko, joka pitää paikasta huolta ja kehittää sitä. Koska keskus on ollut viime vuodet itsekannattava liiketoimintayksikkö, olemme pystyneet myös maltillisesti investoimaan keskukseen ilman, että nakerramme pohjaa koululais- ja opiskelijatyöltä. Kiitos teille, ystävät! Teidän työpanoksenne ja taloudellinen tukenne ovat Enä-Sepän kivijalka.

Nyt edessämme on mittava energiaremontti. Siirrymme kolmen suurimman rakennuksen ja niiden käyttövesien lämmityksessä maalämpöön. Hanke on taloudellisesti harkittu ja kannattava investointi. Lisäksi se on ympäristöteko, koska tällä hetkellä kaikki Enä-Sepän energia tulee sähköstä ja polttoöljystä. Sähkönkulutuksen vähentäminen ja uusiutuviin energialähteisiin siirtyminen on välttämätöntä, jos haluamme noudattaa Jumala käskyä viljellä ja varjella luomakuntaa (1. Moos. 2:15). Mekin teemme osamme.

Tule mukaan Lämpöä riittää -kampanjaan mahdollistamaan kaikki tämä! Uudistus parantaa Enä-Sepän kannattavuutta ja avaa uusia mahdollisuuksia tehdä Kristusta tunnetuksi uusille opiskelija- ja koululaissukupolville.

Mitä energiaremontti maksaa?

Energiaremontin projektin kokonaiskustannusarvio on noin 170 000 €, jota katamme pankkilainalla, lahjoituksilla ja 16 000 € valtion energiatuella. Hankkeen tuomat säästöt kattavat investoinnin 10 vuoden aikana. Tällä kampanjalla tavoitellaan 44 000 € tuottoa.

Näin voit osallistua:

Tee kertalahjoitus

Lahjoita haluamasi summa ”Ja lämpöä riittää” -kampanjaan seuraavilla tilitiedoilla:

Suomen Ev.lut. Opiskelija- ja Koululaislähetys ry
FI10 8000 1301 0446 09 (BIC DABAFIHH)
Viitenumero: 33 26969

Rahankeräyslupa RA/2020/1574. Lue lisää: opko.fi/lupa

Osallistu MobilePaylla

Voit antaa lahjoituksesi myös MobilePaylla, numerolla: 11747

 

Lämmin kiitos lahjastasi! Koululaiset ja nuoret kiittävät!

 

Viimeisimmät uutiset:
Kuuntele Raamattupodia:

Maanmuuttajat-koulutus jatkuu

Maanmuuttajat-johtamiskoulutuksen uusi vuosikurssi aloittaa tammikuussa 2024. Koulutus soveltuu hyvin myös työn ohessa käytäväksi. Lue lisää: maanmuuttajat.fi

Lisää
luettavaa

Suomen Ev.lut. Opiskelija- ja Koululaislähetyksen tiedotus- ja raamatunopetuslehti

alt=""
Pääkirjoitukset

Arkin pääkirjoitus: Sankarin tekoja

Koripalloilija Lauri Markkasesta on tullut suomalaisten supersankari. Hänen sädekehänsä alkoi hohtaa entistä kirkkaampana, kun mies puki huhtikuussa ylleen armeijan harmaat puolustusvoimien urheilukoulussa Santahaminassa. Laurin kaltaisten superlahjakkuuksien kohdalla unohtuu helposti, että

Lue lisää »
Aiempia:
Teema
alt=""
Chat(botti) auttaa lähetystyössä

Jeesus käski kylvää ilosanomaa. Jos tehtävä on syytä hoitaa tehokkaasti, uuden teknologian mahdollisuuksia ei pidä hukata, sanoo
datatieteen ammattilainen Elias Luoma.

Opetukset

alt=""

Rukoushaastattelussa raamattukouluttaja Eero Junkkaala

Mikä on kiinnostanut sinua viime aikoina Jeesuksen rukousopetuksissa? Minua on viime aikoina erityisesti kiinnostanut se, mitä Luukkaan evankeliumi kertoo Jeesuksen rukouselämästä. Muut evankelistat eivät kiinnitä tähän niin paljon huomiota, mutta

Apologianurkka
alt=""

Oppi, tuo vanha neuvostoauto

Kirjoitettu C. S. Lewisin Paholaisen kirjeopistoa mukaillen: Rakas Mali, Kun maailmaa luotiin, se tehtiin koostuvaksi erillisistä osasista, jotka sopivat yhteen. Meidän aikaansaannoksemme oli iskeä kiilaa osasten väliin tai toisaalta liudentaa

Kolumnit

Nasaretilaisen kriisinhallinnasta

Kuoleman voittajan arvonimen voisi ajatella viittaavan voimakkaaseen, hyvän puolella seisovaan taistelijaan. Entä jos Jeesuksen kansainvälinen kriisinhallinta ei tunnu oikeanlaiselta tai riittävältä?