Hengen yhteyttä ympäri maailman

blogit_esa
Voin sanoa, että olen kävellyt yli 4 100 metrin korkeudella merenpinnasta. Voin sanoa, että ymmärrykseni maailmasta on avartunut. Voin sanoa vaikka mitä, mutta tärkeintä talvilomamatkassani Nepaliin olivat kuitenkin ihmiset. Tarkennan vielä: toiset kristityt.

On ihmeellistä, miten noin 5 700 kilometrin etäisyydestä, erilaisesta kulttuurista ja välillä jopa yhteisen kielen puutteesta huolimatta voi tuntea niin vahvaa Hengen yhteyttä kuin mitä koin nepalilaisiin. Se on tinkimätön fakta, että mikään ei yhdistä meitä ihmisiä yhtä vahvasti kuin Jeesus. Tämän yhdistävän tekijän edessä kaikki eroavaisuudet menettävät merkityksensä.

Kysymykseni on, miksi unohdamme tämän tärkeimmän yhdistävän tekijän ja keskitymme epäolennaisuuksiin ja niihin asioihin, jotka erottavat meitä toisistamme. Haluan, että käännämme katseemme pois näistä aikaa ja voimia vievistä yksityiskohtia koskevista kiistoista ja keskitymme Jeesukseen ja hänen rakkauteensa.

Paavali ohjeistaa Timoteusta: ”Pysy erossa typeristä ja asiattomista väittelyistä; sinähän tiedät, että niistä syntyy riitoja.” (2. Tim. 2:23.) Ei ole tärkeintä, onko esimerkiksi karismaattisuus hyvä vai huono juttu tai onko evoluutio luomisen mukaista vai vastaista. Näistäkin voi olla hyvä keskustella, mutta erimielisyydet eivät saa mennä rakkauden ja ykseyden yläpuolelle.

”Minä rukoilen, että he kaikki olisivat yhtä, niin kuin sinä, Isä, olet minussa ja minä sinussa. Niin tulee heidänkin olla yhtä meidän kanssamme, jotta maailma uskoisi sinun lähettäneen minut.” (Joh. 17:21.) Jeesus rukoilee, että me kristityt olisimme yhtä, niin kuin Isä ja Jeesus itse ovat yhtä. Erottamattomalla tavalla he ovatkin yhtä! Tämä yhteys, tai vielä paremminkin tämä rakkaus, on väkevä kuin kuolema. Ja tämä yhteys on niin voimakas, että sen näkemällä ihmiset voivat tulla uskoon.

Jos pidämme Jeesuksen keskiössä, voimme tuntea Hengen yhteyttä. Voimme kuulua samaan Jumalan perheeseen kenen tahansa toisen kristityn kanssa riippumatta tämän kansallisuudesta, kirkkokunnasta tai mistään muusta mahdollisesta eripuraisuutta aiheuttavasta tekijästä.

Rohkaisen jokaista hylkäämään kaikki ennakkoluulot ja kohtaamaan ihmiset Jumalan silmin. Jumala katsoo suoraan sydämeen. Jumalan silmissä tärkeintä on se, että olemme ottaneet pelastuksen vastaan; kaikki muu on toissijaista. Tämän mielessä pitäen voimme tuntea Hengen yhteyttä ympäri maailman.
 
Esa Savolainen, 15 v., OPKOn nuoret
Teksti on kirjoitettu ennen Nepalin maanjäristyksiä. Rukoillaan järistysten vuoksi kärsineiden nepalilaisten puolesta.
Teksti on julkaistu Arkki-lehdessä 2/2015.

tervetuloa mukaan opkon toimintaan

Järjestämme opiskelijailtoja ja nuorteniltoja eri puolilla Suomea. Tervetuloa mukaan!

Lisää
luettavaa

Suomen Ev.lut. Opiskelija- ja Koululaislähetyksen tiedotus- ja raamatunopetuslehti

Aiempia:
Teema
Yksinkertainen on kaunista

Puhelimen toisesta päästä vastaa Toni Mäkelä. Teologian maisteri, jonka muistan opiskeluajoiltani Helsingin yliopistosta. Lempeä, hieman nallekarhumainen kaveri, joka on kuin kotonaan OPKOn Helsingin opiskelijatyöntekijänä jo kuudetta vuotta. Työ ei kuitenkaan

Opetukset

Katso, minä teen uutta

Kun kaikki näytti päättyvän ja toivo oli mennyt, Jumala aloitti jotakin odottamatonta. Hän sanoi kansalleen: “Katso, minä teen uutta!” (Jes. 43:19). Tämä jae on OPKOn vuoden 2026 teemaraamatunkohta – eikä

Apologianurkka

Hyvä nimimuisti, mutta lyhyt

Vaihdoin kutsumanimeä kuutisen vuotta sitten. Olin kyllästynyt löytämään kaimoja rekikoirista, pehmoeläimistä ja lastenkirjojen toheloista päähenkilöistä. Hoksasin myös, että kolmas etunimeni Aleksi on johdos kreikan verbistä alexō, joka merkitsee ’puolustaa’ ja

Kolumnit

Tutut hiekkalinnat vai todellinen turva?

  “Rakentaessani omia hiekkalinnojani en myöskään koskaan löydä sitä elämää, jonka Jeesus tarjoaa.” Jumala puhui minulle useampi vuosi sitten seuraavan tarinan: Jeesus kutsuu minua seikkailuun merelle, ja olenkin aluksi innoissani