Arkin pääkirjoitus: Maa voi muuttua

”Jokaisen hengellisen liikkeen elinvoimaisuus mitataan sen kyvyssä kasvattaa uusia vastuunkantajia.” Nuo evankelista Kalevi Lehtisen viisaat sanat eivät ole jättäneet rauhaan. Ne nousevat usein mieleeni, kun OPKOssa tai sisarjärjestöissämme etsitään työntekijöitä tai vapaaehtoisvastuunkantajia. Verkot joudutaan monesti levittämään laajalle, jotta oikeat ihmiset löytyvät, jos löytyvät silloinkaan. Ykkösketjun kohdalla tilanne on erityisen vaikea. 1960 ja -70-luvuilla herätyksen kokeneiden konkareiden eläköityessä ei farmiliigasta tahdo löytyä innokkaita, taitavia ja kutsumustietoisia johtajia väistyvien tilalle. Mikä on mennyt vikaan?

Johtajavaje ei ole vain viidesläisten herätysliikejärjestöjen ongelma. Se on kansainvälinen haaste. Yhdysvaltalainen johtamiskouluttaja, pastori ja entinen lakimies Carey Nieuwhof teetti aiheesta tutkimuksen, johon osallistui 1400 kasvavaa seurakuntaa. Tutkimuksessa kävi ilmi, että johtajien kehittäminen oli seurakuntien suurin ongelma. Nieuwhofin mukaan jokainen hengellinen liike ja seurakunta tarvitsee kahdenlaisia vastuunkantajia: niitä, jotka luovat muutosta ja innostavat toiset seuraamaan, ja niitä, jotka mieluimmin toteuttavat ja kehittävät toisten heille antamia tehtäviä. Jos emme panosta vastuunkantajien koulutukseen, emme löydä heitä, joilla on lahjat ja sisäinen kutsu johtaa. Tämän lehden sivulla neljä Nieuwhof kertoo, miten voi tunnistaa potentiaalisen johtajan.

Vuoden 2021 ensimmäisen Arkki-lehden teema on johtajuus. Usein ajattelemme, että johtaminen kuuluu harvoille ja valituille. Tämä ei pidä paikkaansa. Raamattupiirin vetäjä, lapsiperheen arkea pyörittävät vanhemmat, nappulaliigassa toimivan pihajoukkueen kapteeni, nuorisotyöntekijä, pienen yrityksen johtaja ja kuntavaltuutettu toimivat kaikki johtamistehtävässä. Kaikissa näissä tehtävissä kysytään taitoa ja luonnetta. Johtaminen ei ole helppoa, mutta siinä voi kasvaa ja kehittyä.

OPKO on kristillinen nuorisoliike, jonka yksi keskeinen tehtävä on kasvattaa ja varustaa uusia vastuunkantajia ja johtajia. Eikä millaisia vastuunkantajia tahansa, vaan asiansa osaavia, kutsumustietoisia ihmisiä, joilla on selkeä kristillinen ihmiskuva.

Haluamme OPKOssa rakentaa parempaa huomista entistä määrätietoisemmin. Siksi aloitamme yhteistyössä Perheniemen evankelisen opiston ja Lähetysyhdistys Kylväjän kanssa uudenlaisen kutsumuspohjaisen johtamiskoulutuksen. Se kantaa nimeä ”Maanmuuttajat – johtamiskoulu”. Voit lukea siitä lisää tästä lehdestä. Tahdomme osaltamme varustaa etenkin opiskelijoita ja nuoria aikuisia toimimaan oman kutsumuksensa mukaan kristittyinä vaikuttajina ja johtajina, jotta maallamme olisi – virren 504 sanoin – ”kaivattu huomen.”

Tule mukaan maanmuuttotalkoihin!

Jussi Miettinen
OPKOn pääsihteeri

Kirjoitus on julkaistu Arkki-lehden numerossa 1/2021.

tervetuloa mukaan opkon toimintaan

Järjestämme opiskelijailtoja ja nuorteniltoja eri puolilla Suomea. Tervetuloa mukaan!

Lisää
luettavaa

Suomen Ev.lut. Opiskelija- ja Koululaislähetyksen tiedotus- ja raamatunopetuslehti

Aiempia:
Teema
Yksinkertainen on kaunista

Puhelimen toisesta päästä vastaa Toni Mäkelä. Teologian maisteri, jonka muistan opiskeluajoiltani Helsingin yliopistosta. Lempeä, hieman nallekarhumainen kaveri, joka on kuin kotonaan OPKOn Helsingin opiskelijatyöntekijänä jo kuudetta vuotta. Työ ei kuitenkaan

Opetukset

Katso, minä teen uutta

Kun kaikki näytti päättyvän ja toivo oli mennyt, Jumala aloitti jotakin odottamatonta. Hän sanoi kansalleen: “Katso, minä teen uutta!” (Jes. 43:19). Tämä jae on OPKOn vuoden 2026 teemaraamatunkohta – eikä

Apologianurkka

Hyvä nimimuisti, mutta lyhyt

Vaihdoin kutsumanimeä kuutisen vuotta sitten. Olin kyllästynyt löytämään kaimoja rekikoirista, pehmoeläimistä ja lastenkirjojen toheloista päähenkilöistä. Hoksasin myös, että kolmas etunimeni Aleksi on johdos kreikan verbistä alexō, joka merkitsee ’puolustaa’ ja

Kolumnit

Tutut hiekkalinnat vai todellinen turva?

  “Rakentaessani omia hiekkalinnojani en myöskään koskaan löydä sitä elämää, jonka Jeesus tarjoaa.” Jumala puhui minulle useampi vuosi sitten seuraavan tarinan: Jeesus kutsuu minua seikkailuun merelle, ja olenkin aluksi innoissani