Apologiaforumin pääpuhujaksi professori Alister McGrath

Joidenkin tutkimusten mukaan jopa puolet väestöstä on kokenut jotakin yliluonnollista elämässään. Samaan aikaan akateemisessa maailmassa suhtaudutaan nihkeästi ihmeväitteisiin.

Onko mahdollista uskoa rohkasti ihmeisiin ja samalla elää jalat maassa? Kristinusko tarjoaa tällaisen maailmankatsomuksen, ja Apologiaforumissa 26.-28.4. selvitetään rakastetun kirjailijan C. S. Lewisin innoittamana, mitä tämä tarkoittaa.

Suomen johtavassa apologeettisessa eli uskonpuolustusta käsittelevässä tapahtumassa tieteen ja uskonnon tutkimuksen emeritusprofessori Alister McGrath puhuu Lewisin Miracles-kirjasta, mielikuvituksen ja järjen yhdistämisestä sekä kertomuksellisesta apologiasta.

– Olen erittäin iloinen siitä, että saimme huippuasiantuntijan Oxfordin yliopistosta Apologiaforumiin pääpuhujaksi ja laajan kattauksen kotimaisia puhujia valaisemaan ihmeen aihepiiriä, kommentoi Miikka Niiranen, Kansanlähetysopiston apologialinjan vastaava opettaja.

Lisäksi viikonlopun aikana syvennytään Jeesuksen ihmetekoihin ja ylösnousemukseen (TT Vesa Ollilainen ja FM, MA Aleksi Markkanen, uushenkisyydestä ja siitä irtautumisesta (Anni Sinilahti Sydänmakasiini-podcastista), yliluonnollisen ja luonnollisen erottamisesta (Soili Haverinen), David Humesta, Lewisista ja ihmeistä (dos. Rope Kojonen), luonnon suunnittelusta ihmeenä sekä ihmeen todennäköisyyksistä (dos. Vesa Palonen) ja monesta muusta aiheesta.

Tapahtuman järjestää Kansanlähetysopisto yhdessä OPKOn kanssa.

Lue lisää Apologiaforumista

Alister McGrath puhuu myös Veritas Forumissa 26.4. Tampereen yliopistossa emeritaprofessori Leila Haaparannan kanssa. Lisätiedot: veritasforum.fi

Lisää
luettavaa

Suomen Ev.lut. Opiskelija- ja Koululaislähetyksen tiedotus- ja raamatunopetuslehti

Arkki

Valtakunnassa kaikki hyvin

Kun kaikki perustukset revitään, mitä vanhurskas voi enää tehdä?” kysyi aikanaan Israelin kuningas Daavid (Ps. 11:3). Hän näki ajan, jolloin oikeuden- mukaisuus ja turva horjuivat. Kuulostaako tutulta? Moni suomalainen kristitty

Lue lisää »
Aiempia:
Teema
Jumalan valtakunnan pioneeri

Ovella tapaan ensin Aamoksen ja Pablon, kääpiösnautserit. Isäntä tarjoaa kokista, mutta itselläni on omat kofeiinittomat Pepsit mukana. Jussi Miettinen juo Coca-Cola Zeroa ja kertoo, totta kai, alkuun henkilötunnuksensa: 010666. Opiskelija-

Opetukset

Voiko Raamattuun luottaa?

Kysymys Raamattuun luottamisesta voisi sisältää monia erilaisia kysymyksiä. Ovatko Raamatussa kuvatut kertomukset oikeasti tapahtuneet? Onko Raamattu tuhansia vuosia vanhana ylipäätään tolkullinen tämän päivän ohjenuoraksi? Ovatko Raamatun tekstit keskenäänliian ristiriitaisia? Ovatko

Apologianurkka

Kolumnit

Tutut hiekkalinnat vai todellinen turva?

  “Rakentaessani omia hiekkalinnojani en myöskään koskaan löydä sitä elämää, jonka Jeesus tarjoaa.” Jumala puhui minulle useampi vuosi sitten seuraavan tarinan: Jeesus kutsuu minua seikkailuun merelle, ja olenkin aluksi innoissani