Työmme laajenee uusille alueille

Toimintaa käynnistellään Seinäjoella

OPKO valmistelee työn aloittamista Seinäjoella: Varpu Kivekäs ja Ida Soininen ovat aloittaneet kannatuksen keräämisen opiskelija- ja koululaistyötä varten.

Ida Soinisen työ keskittyy nuoriso- ja opiskelijatyöhön.

– Kivikkoinen tieni Jeesuksen luo alkoi Studentmissionenin kokouksessa Helsingissä vuonna 2015. Odotan innolla, että saan vuorostani osoittaa Jeesuksen suuntaan ja kutsua muita seuraamaan häntä, Soininen kertoo.

Varpu Kivekkään on tarkoitus aloittaa työnsä syksyllä Seinäjoella koululais- ja opiskelijatyöntekijänä. Hän on ammatiltaan muusikko sekä nuoriso- ja yhteisöohjaaja ja odottaa mahdollisuutta päästä rakentamaan OPKOn työtä paikkakunnalla.

– Sydämeni palaa nuorille, ja haaveeni on, että voisin palvella Jumalaa ja Seinäjoen nuoria erityisesti ylistyksen ja rukouksen kautta, Kivekäs sanoo.

Lue Varpu Kivekkään työn aloittamisesta
Lue Ida Soinisen työn aloittamisesta

Rosamund O’Donnell kerää kannatusta kansainvälisen työn koordinaattoriksi

Rosamund ”Rosie” O’Donnell kerää kannatusta OPKOn kansainvälisen opiskelijatyön koordinaattoriksi. Hänen tehtävänään on kehittää englanninkielistä kansainvälisten opiskelijoiden työtä Helsingissä sekä tukea työntekijöitä ja opiskelijoita kansainvälisten opiskelijoiden tavoittamisessa.

O’Donnell on koulutukseltaan juristi. Hän opiskeli vaihto-opiskelijana Turun yliopistossa lukuvuonna 2014–2015 ja on sen jälkeen pitänyt yhteyttä Suomeen ja OPKOn työhön. Hänellä on kokemusta kansainvälisestä opiskelijatyöstä, missioviikoista sekä kristillisestä julistustyöstä.

O’Donnell odottaa mahdollisuutta palata Suomeen ja palvella kansainvälisiä opiskelijoita yhdessä OPKOn työntekijöiden ja opiskelijoiden kanssa.

Voisitko sinä liittyä uusien työntekijöiden tukirenkaisiin? Ota yhteyttä: opko@opko.fi.

OPKO vahvistaa tukityötä

Hallinnon ja viestinnän tukitehtävissä aloitti osa-aikaisena helmikuun alussa Rasmus Rantanen.

Hän on koulutukseltaan liiketalouden tradenomi ja on lisäksi suorittanut kauppatieteiden opintoja. Rantasella on aiempaa työkokemusta monipuolisista markkinoinnin, viestinnän sekä hallinnon tehtävien parissa.
OPKOssa hänen tehtäviinsä kuuluu viestinnän tukeminen sekä erilaiset hallinnolliset ja käytännön järjestelyt. Työ painottuu järjestön sisäisen ja ulkoisen viestinnän sujuvuuden tukemiseen sekä ajankohtaisten hankkeiden ja julkaisujen valmisteluun.

Lisää
luettavaa

Suomen Ev.lut. Opiskelija- ja Koululaislähetyksen tiedotus- ja raamatunopetuslehti

Arkki

Raamatullisuus 2.0

Kirkossa ja herätysliikkeissä kilpaillaan urheilulajissa nimeltä raamatullisuus. Kuka vetää pisimmän korren? Kysymys ei ole yksinkertainen, sillä Raamatun tulkinnassa on aina monia näkökulmia. En ole elämäni aikana tavannut kahta kristittyä, jotka

Lue lisää »
Aiempia:
Teema
Kuvan päähenkilö Mika Isosalo seisoo syksyisessä maisemassa katsoen kameraan
Usko, kutsumus ja rakastettu

Mika Isosalo, 23, asuu Helsingissä ja opiskelee ensimmäistä vuotta Diakonia-ammattikorkeakoulussa kirkon nuorisotyötä. Hänen matkansa kohti nykyistä elämäänsä ei ole ollut suoraviivainen, vaan siihen on mahtunut paljon etsintää ja kysymyksiä.

Opetukset

Herätys apostolien malliin

On kiehtovaa ja yllätyksellistä tutustua siihen millainen Jeesus oli. Tarkoitan hänen katsettaan, luonnettaan ja sen sellaista. Ne kertovat meille, millainen Jumala on. Uuden testamentin kertomukset Jeesuksen kohtaamisista ihmisten kanssa tutustuttavat meidät Jeesuksen persoonallisuuteen. ”Joka on nähnyt minut, on nähnyt Isän” (Joh.14:9).

Apologianurkka

Tulkintaa kolmessa koossa

Raamatun lukija kohtaa monenlaisia haasteita. Miten kirjaa ensinnäkin tulisi tulkita ja ymmärtää oikein? Toiseksi joitakin katkelmia korostetaan ja toisia ohitetaan niiden kustannuksella. Miksi? Kolmas pulma liittyy väitteeseen Raamatun arvovallasta. Onko

Kolumnit

Petra Uusimaan kuva.

Perheyhteys toi minut lähemmäksi Jumalaa

Olen aina kokenut kroonista yksinäisyyttä ja ulkopuolisuuden tunnetta, ja muistan itkeneeni yksinäisyyttäni vielä uskoontulonikin jälkeen monina iltoina rukoillessa. En koskaan uskonut, että Jumala voisi ratkaista yksinäisyyttäni.